คำอธิบาย
| Brand | MSI |
| Model | MPG 271QRX |
| Screen Size | 27“ |
| Panel Type | QD-OLED |
| Pixel Pitch | 0.2292(H) x 0.2292(V) |
| Maximum Resolution | 2560×1440 (WQHD) |
| Brightness | 250 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ.) |
| Dynamic Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Viewing Angle | Horizontal : 178° Vertical : 178 |
| Response Time | 0.03ms (GtG) |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 1.07B ,10 bits |
| Color Gamut | • Adobe RGB : 98% • DCI-P3 : 99% • sRGB : 138% |
| HDMI | 2 x HDMI™ (2.1) |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort (1.4a) |
| DVI | None |
| D-Sub (VGA) | None |
| Mini HDMI | None |
| Mini DisplayPort | None |
| USB | 1 x Type-c (DP alt.) 2 x USB 2.0 Type-A 1 x USB 2.0 Type-B |
| Speaker | None |
| Dimension | (W x D x H) : 61.00 x 24.20 x 42.20 cm |
| Net Weight | 8.30 KG |
| Package Dimension | (W x D x H) : 82.80 x 20.00 x 52.50 cm |
| Gross Weight | 10.90 KG |
| Volume | 86,940.00 cm3 |








