คำอธิบาย
คุณสมบัติ Notebook Asus TUF Gaming A15 FA506NCQ-HN013W (Graphite Black)
| แบรนด์ / โมเดล | |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model | TUF Gaming A15 (FA506NCQ-HN013W) |
| ข้อมูลจำเพาะ | |
| Processor | AMD Ryzen 7 170 (3.2GHz up to 4.75GHz, 8C/16T, 4MB L2 Cache / 16MB L3 Cache) |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| CPU Series | Ryzen 7 |
| AI Engine | None |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 (4GB GDDR6) |
| Display Screen | 15.6″ 1920×1080 (FHD) 16:9, Value IPS-level, 144Hz, 250nits, Anti-glare, 45% NTSC, 62.5% sRGB, Adaptive-Sync |
| Main Memory | 16GB DDR5-4800 SO-DIMM |
| Memory Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Slot | 2x M.2 PCIe SSD |
| Optical Disk Drive | None |
| Web Camera | • 720P HD camera • Built-in array microphone |
| Sound Technology | • AI noise-canceling technology • DTS Audio Processing • Hi-Res certification (for headphone) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack Built-in array microphone |
| Speaker | 2-speaker system |
| การเชื่อมต่อ | |
| Network | 10/100/1000 LAN |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ (data speed up to 10Gbps) 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS |
| CardReader | N/A |
| กำลังไฟ | |
| Power Adapter | ø6.0, 180W AC Adapter, Output: 20V DC, 9A, 180W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| ข้อมูลทั่วไป | |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension (cm) | (W x L x H) : 35.90 x 25.60 x 2.45 cm |
| Net Weight (kg) | 2.30 kg |
| Package Dimension (cm) | (W x L x H) : 10.00 x 42.00 x 31.00 cm |
| Gross Weight (kg) | 3.78 kg |
| Volume (cm³) | 13,020.00 cm³ |
| Material | N/A |
| Keyboard Type | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard |
| Backlit | 1-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print | None |
| การรับประกัน | |
| warranty | 2-2-2 |






