คำอธิบาย
คุณสมบัติ Notebook Lenovo Ideapad Slim 3 15AMN8 82XQ01EHTA (Luna Grey)
| แบรนด์ / โมเดล | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model | Ideapad Slim 3 15AMN8 (82XQ01EHTA) |
| ข้อมูลจำเพาะ | |
| Processor | AMD Ryzen 5 40 (2.8GHz up to 4.3GHz, 4C/8T, 2MB L2 / 4MB L3 Cache) |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| AI Engine | None |
| Graphics | AMD Radeon 610M Graphics (Integrated Graphics) |
| Display Screen | 15.6″ 1920×1080 (FHD) 16:9, IPS, 60Hz, 300nits, Anti-glare, 45% NTSC |
| Main Memory | 16GB LPDDR5-5500 Onboard memory |
| Memory Slot | None |
| Max Memory | 16GB (Max) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Storage Slot | 1x M.2 PCIe® 3.0 x2 slot (Occupied) |
| Optical Disk Drive | None |
| Web Camera | • HD 720p with Privacy Shutter • 2x, Array Microphone |
| Sound Technology | High Definition (HD) Audio |
| Audio Jack | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Speaker | User-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio™ |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Keyboard Type | ENG/TH, 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad |
| Backlit | None |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Finger Print | None |
| การเชื่อมต่อ | |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, USB PD 45-65W and DisplayPort™ 1.2) 1x HDMI® 1.4 |
| CardReader | SD Card Reader |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Network | None |
| กำลังไฟ | |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| ข้อมูลทั่วไป | |
| Dimension (cm) | (W x L x H) : 35.93 x 23.50 x 1.79 cm |
| Net Weight (kg) | 1.62 kg |
| Package Dimension (cm) | (W x L x H) : 7.00 x 48.00 x 33.00 cm |
| Gross Weight (kg) | 2.38 kg |
| Volume (cm³) | 11,088.00 cm³ |
| Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| การรับประกัน | |
| warranty | 2-2-2 |





