คำอธิบาย
คุณสมบัติ Notebook Lenovo V15 G6 ARP 83V40007TH (Business Black)
| แบรนด์ / โมเดล | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model | V15 G6 ARP (83V40007TH) |
| ข้อมูลจำเพาะ | |
| Processor | AMD Ryzen 5 150 (3.3GHz up to 4.55GHz, 6C/12T, 3MB L2 Cache / 16MB L3 Cache) |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| AI Engine | N/A |
| Graphics | AMD Radeon 660M Graphics (Integrated Graphics) |
| Display Screen | 15.6″ 1920×1080 (FHD), IPS, 300nits, Anti-glare, 45% NTSC, 87% Screen-to-Body Ratio |
| Main Memory | 16GB (1x 16GB) DDR5-4800 SO-DIMM |
| Memory Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot (Occupied) |
| Optical Disk Drive | None |
| Web Camera | • HD 720p with Privacy Shutter • 2x, Array Microphone |
| Sound Technology | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Audio Jack | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 |
| การเชื่อมต่อ | |
| Network | 10/100/1000 LAN |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps) 1x USB-C® (USB 10Gbps), with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 1.2 1x HDMI® 1.4b |
| CardReader | None |
| กำลังไฟ | |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Battery | Integrated 47Wh |
| ข้อมูลทั่วไป | |
| Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Keyboard Type | ENG/TH, 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, numeric keypad, key travel 1.3mm, Copilot key |
| Backlit | None |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Finger Print | None |
| Dimension (cm) | (W x L x H) : 35.92 x 23.58 x 1.99 cm |
| Net Weight (kg) | 1.60 kg |
| Package Dimension (cm) | (W x L x H) : 7.10 x 48.80 x 29.95 cm |
| Gross Weight (kg) | 2.47 kg |
| Volume (cm³) | 10,377.08 cm³ |
| การรับประกัน | |
| warranty | 1-1-1 |





